CHP Mersin Milletvekili Başarır'ın 8 Mart açıklaması

CHP Mersin Milletvekili Başarır'ın 8 Mart açıklaması

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, 'Bugün; kadın haklarının, kadınlara yönelik baskı ve şiddetin, kadın cinayetlerinin, kadın haklarının, eşitliğin, özgürlüğün, bağımsızlığın, insan onuruna yaraşır çalışma ortamının tüm dünyaya haykırıldığı bir gündür.' dedi.
Bu haber 2023-03-08 17:52:36 eklenmiş ve 34 kez görüntülenmiştir.

Başarır, 8 Mart Dünya Kadınlar günü dolayısiyle yayınladığı mesajı şöyle: " 

Üzülerek belirtmeliyim ki mevcut siyasi iktidarın, kadınlara olan çürümüş bakış açısı ve kadınları eve hapsetme anlayışı nedeniyle toplumsal kalkınmanın yerinde saydığı hatta geriye doğru ivmelendiği günlerden geçmekteyiz.  

Daha üzücü olan ise hemen hemen her gün kadına yönelik şiddet, baskı ve kadın cinayetleri haberlerini gazete kupürlerinde okumamızdır. Kadın cinayetlerine, kadına karşı şiddete, baskıya yönelik haberleri ancak geri kalmış ve çağdaşlaşmaktan uzak ülkelerin gazetelerinde okuyabilirsiniz.

2022 Küresel Cinsiyet Eşitsizliği Endeksinde ne yazık ki Türkiye 146 ülke arasından 124. sırada yer almaktadır. Yine aynı endekste Türkiye, Ekonomik Katılımda 134, Eğitim Düzeyinde 101, Sağlık ve Hayatta Kalmada 99, Siyasi Katılımda 112. sırada yer almaktadır.  Bunun izah edilebilir bir tarafı yoktur. Toplumsal cinsiyet eşitliği sunulacak bir seçenek değil, bir haktır.

Bizler için her türlü şartlarda her türlü zorluklara katlanan kadınların hak ettikleri değeri görecekleri, çalışma hayatında ve yönetimde önemli ölçüde rol alacakları günler çok yakındır. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasında, kadınların göstermiş olduğu direniş ve cesaretin tüm dünyaya örnek teşkil ettiği herkes tarafından bilinmektedir.

Ülkemizin her alanda ilerleme kaydetmesini, geçmişte kurtuluş mücadelemizde olduğu gibi yine kadınlarla birlikte sağlayacağımızdan hiç şüphem yoktur.

Ülkemizi kasıp kavuran depremde hayatlarını kaybeden tüm yurttaşlarımızın, enkaz altında çocuklarını korumak için üzerlerine kapanan analarımızın derin acılarını yüreğimizde hissederken , tüm kadınların “Dünya Emekçi Kadınlar Günü”nü kutlar, saygı ve sevgilerimi sunarım."


ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNDEM haberleri

Yazarlar

Nöbetçi Eczaneler
Arşiv Arama
- -
Anket
© Copyright 2023 Ajans Haberci. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan MeselesiGazetemiz MEİGDER Üyesidir
Meigder