12 sendikadan ortak karar! Öğretmenler iş bırakacak

12 sendikadan ortak karar! Öğretmenler iş bırakacak


Bu haber 2022-10-24 11:16:54 eklenmiş ve 54 kez görüntülenmiştir.

Öğretmenler eğitim sendikalarında yapılan görüşmelerin ardından, ‘Öğretmenlik Meslek Yasası’ ve kariyer sınavlarının iptal edilmesi amacıyla 2 Kasım’da iş bırakmaya karar verdi.

Eğitim sendikaları 14 Ekim’de Ankara’da gerçekleştirilen ortak toplantı ile Öğretmenlik Meslek Kanunu’nu (ÖMK) ve kariyer sınavlarının iptal edilmesi için 2 Kasım’da iş bırakacaklarını duyurdu.

12 SENDİKADAN ORTAK KARAR

Toplam 12 eğitim sendikasının ortak kararında, Eğitim-İş, Eğitim Sen, Hürriyetçi Eğitim Sen, Teç-Sen, Anadolu Eğitim-Sen, Özgür Eğitim-Sen, Eğitim Hak-Sen, Eksen Eğitim-Sen, İdeal Eğitim-Sen, Eğitim Söz-Sen, Eğitimde Birlik Sen, Eşit Haklar Sendikası ortak karar alarak kariyer basamak sınavlarının iptali ve Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun yeniden düzenlenmesi için eylem planı hazırladığını açıkladı.

İLK UYARI 26 EKİM’DE

Cumhuriyet’ten Sena Tufan’ın haberine göre, kararda 26-27-28 Ekim 2022 tarihlerinde işyerlerinde kokart takılması ve 26 Ekim günü ilk teneffüs saatinde, öğretmenler odasında ortak bildiri metninin okunmasına karar verildi. Talep ve uyarılara karşın ÖMK iptal edilmezse iş bırakma eylemi yapılacağını belirtildi.

‘VİCDANSIZLIK’

Cumhuriyet’e konuşan Eğitim Sen Genel Başkanı Nejla Kurul, “Tüm eğitim emekçilerinin en ivedi biçimde gereksinme duyduğu şey yüksek enflasyon karşısında eriyen maaşlarının yoksulluk sınırının üzerine çıkarılmasıdır, kariyer basamakları asla değildir. Öğretmenlerin tamamının maaşlarında iyileşme yapmak yerine onları anlamsız kariyer sınavında birbiriyle yarıştırarak sınavı geçenlerin maaşında artış yapmak açıkça vicdansızlıktır” dedi.

Kurul, “Sınav-kariyer hilesi, okullarda çalışma barışını bilerek ve isteyerek bozmak istemektir” diyerek şu ifadeleri kullandı:

“Benzer işleri yapan öğretmenler, sınav ve kariyer perdesi arkasında MEB’in verimlilik ve siyasal kadrolaşma hesaplarına kurban edilmektedir. Sendikalı ve sendikasız tüm eğitim emekçilerini iş bırakmaya çağırıyoruz. İş bırakma sürecinde velilerimizin desteğini bekliyoruz.”


ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNDEM haberleri

Yazarlar

Nöbetçi Eczaneler
Arşiv Arama
- -
Anket
© Copyright 2022 Ajans Haberci. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan MeselesiGazetemiz MEİGDER Üyesidir
Meigder