Nükleer mahallede atıksu problemi! Ankara 5 aydır yanıt vermedi

Nükleer mahallede atıksu problemi! Ankara 5 aydır yanıt vermedi


Bu haber 2022-10-18 21:56:52 eklenmiş ve 55 kez görüntülenmiştir.

Nükleer santral bölgesinde arıtma tesisi yok. Belediye kamyonlarla atıksu taşımak zorunda kalıyor. Ankara, durumun aciliyetinin farkında değil, 5 aydır imza çıkarmıyor.

 

 

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, geçtiğimiz günlerde twitter’da Çevre ve Şehircilik Bakanlığını etiketleyerek bir paylaşım yapmış ve “Ortalığı pislik götürsün diye mi bekletiyorsunuz?” diye sormuştu. Vahap Seçer’in bu isyanının nedeni ortaya çıktı.  Nükleer santralin yapılacağı yörede nüfus o kadar hızlı arttı ki evsel atıksular arıtılamıyor, belediye her gün kamyonlar dolusu atıksuyu çevre ilçelerdeki tesislere taşımak zorunda kalıyor. Belediyeyi nakliye masrafından kurtaracak arıtma tesisi projesi içinse 5 aydır Ankara’nın yanıtı bekleniyor.

Akkuyu Nükleer Santral İnşaatı nedeniyle Gülnar’a bağlı Büyükeceli ve çevresinde nüfus hızla artınca kanalizasyon ve atıksu arıtma sorunu ortaya çıktı. Mersin Büyükşehir Belediyesi yörede bir paket arıtma tesisi yaparak sorunu çözmek istiyor ancak Hazine, tesisin yapılacağı araziyle ilgili tahsis talebine 5 aydır yanıt vermedi. Ankara’dan yanıt gelmediği için projeye henüz başlayamayan MESKİ, her gün vidanjörler ile atıksuları alıyor, Silifke, Aydıncık ve Bozyazı’daki tesislere taşımak zorunda kalıyor.

Türkiye’nin ilk nükleer santralinin inşa edildiği Gülnar’a bağlı Büyükeceli Mahallesinin yerleşik nüfusu 1500 civarında. Ancak gerek doğrudan santralde çalışan işçiler gerekse dolaylı istihdam nedeniyle yörede nüfus 20 bini buldu.

 

2014 yılına kadar belde statüsünde olan yörede nüfus artışına uygun bir kanalizasyon sistemi bulunmuyor.  Bu durum beraberinde evsel atıksu arıtma sorununu da beraberinde getirdi.

 

SANTRALİN PAKET ARITMASI DA YETMEDİ

 

MESKİ yakın zamana kadar, vidanjörler marifetiyle aldığı atıksuları, Akkuyu Nükleer Santrali içindeki paket arıtma tesisinde arıtıyordu.

Ancak nüfus arttıkça bu geçici çözüm de fayda etmemeye başladı ve MESKİ santral sahası dışında bir paket arıtma tesisi yapmak için girişimlere başladı.

MESKİ uzmanlarının görüşü doğrultusunda, paket arıtma için en uygun arazi belirlendi ve arazinin sahibi olan Hazine’ye 9 Mayıs 2022’de bir yazı yazılarak tahsis başvurusunda bulunuldu.

Ancak Milli Emlak Genel Müdürlüğü aradan geçen 6 ayda bu yazıya herhangi bir yanıt vermedi.

 

İMAR PLANI YOK, NÜFUS PROJEKSİYONU BELİRSİZ”

 

Yazıya yanıt verilmemesi üzerine MESKİ yönetimi geçtiğimiz hafta Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığında ve Milli Emlak Genel Müdürlüğünde girişimlerde bulundu.

MESKİ yetkilileri girişimlerden, ilgili bakanlık bürokratlarına, “Bölgede imar planlarının netleşmemesi ve nüfus projeksiyonunun belli olmaması nedeniyle altyapı projelerinin geliştirilmesi mümkün olmadığını, sorunu hızlı ve yerinde çözmek ve nakliye masrafından kaçınmak için 3 bin kişilik paket atıksu arıtma tesisi yapılmasının planlandığını, bunun için de en uygun yer olan arazinin hazineye ait tescil harici bir alan olduğunu” aktardı.  Ancak bu girişimler sonucunda da MESKİ’ye bir yanıt verilmedi.

ÇEVRE İLÇELERE TAŞINIYOR

 

Ankara, Büyükeceli’de yapılacak paket atıksu arıtma tesisi için arazi tahsis işini ağırdan alınca Mersin Büyükşehir Belediyesi ve MESKİ, çareyi vidanjörlerle alınan atıksuları Bozyazı, Aydıncık ve Silifke’deki atıksu arıtma tesislerine taşımakta buldu.

Şimdilerde her gün kamyonlar dolusu atıksu taşınıyor ve bu da belediyeye ciddi bir nakliye yükü çıkarıyor. Üstelik Büyükeceli yöresinden getirilen atıksular, diğer ilçelerin atıksu tesislerinin kapasitesini de zorluyor.

 

“DURUMUN ACİLİYETİNİ ANLATAMADIK”

 

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Büyükeceli’de yaşanan bu soruna dikkat çekmek için geçtiğimiz hafta sosyal medya hesabından, “Nükleer Santral inşaatıyla nüfusu hızla artan Büyükeceli’de atıksu arıtma tesisi yapacağız, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 5 aydır arazi tahsisi yapmadı. Durumun aciliyetini bir türlü anlatamadık. Ortalığı pislik götürsün diye mi bekletiyorsunuz? Hizmetleri engellemek Mersin halkına zulümdür” mesajını paylaştı.

 

MECLİSTE DE GÜNDEME GELMİŞTİ

 

Vahap Seçer, geçtiğimiz aylarda belediye meclisinde yaptığı bir konuşmada da soruna dikkat çekmiş ve şunları söylemişti:

Orada nükleer santral yapımına başlandı ama biraz her şey aniden gelişti. Ön hazırlığının yapılması gerekiyordu. Sadece belediye değil diğer kurumlar içinde. Bu evvel eski, ne benim ne sizlerin suçu.

Önce altyapıyı tamamlayıp, sonra üst yapıya geçmemiz lazımdı ama tersi oluyor ve bu da büyük sıkıntıları, yan etkileri beraberinde getiriyor. Orada çok büyük sıkıntılar çekiyoruz.

İmar yok, nüfus arttı, binlerce insan geldi. Çadır kentler veya konteyner kentler kurulmuş binlerce insan çalışıyor.

Onların yarattığı yükü bölge taşımakta zorlanıyor çünkü hazırlık yapılmamış, her şey oldubittiye gelmiş. Biz de süratle oradaki eksiklikleri görüp gereken çalışmaları yapıyoruz.”


ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNDEM haberleri

Yazarlar

Nöbetçi Eczaneler
Arşiv Arama
- -
Anket
© Copyright 2022 Ajans Haberci. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan MeselesiGazetemiz MEİGDER Üyesidir
Meigder