Mersin Emek ve Demokrasi Platformu;“Katliam sorumluları hesap vermeli”

Mersin Emek ve Demokrasi Platformu;“Katliam sorumluları hesap vermeli”

Mersin Emek ve Demokrasi Platformu bileşenleri 41 işçinin hayatını kaybettiği Bartın’ın Amasra ilçesindeki maden faciasını tüm yönleri ile aydınlatılması ve sorumluların hesap vermesi için çağrı yaptı.
Bu haber 2022-10-18 21:37:15 eklenmiş ve 51 kez görüntülenmiştir.

Mersin’de Emek ve Demokrasi Platformu bileşenleri tarafından Bartın’ın Amasra İlçesi’nde meydana gelen ve 41 işçinin hayatını kaybettiği maden faciası ile ilgili Özgür Çocuk Parkı’nda basın açıklaması gerçekleştirildi.

“Günlerin bugün getirdiği baskı, zulüm ve kandır, Ancak bu böyle gitmez, sömürü devam etmez #Bartın”, “Kader değil cinayet” pankartının açıldığı basın açıklaması Emek ve Demokrasi Platformu Dönem Sözcüsü Mustafa Özbay okudu.

Sözlerine “acımız büyük, yüreğimiz bu kez Bartın-Amasra’da yandı! sorumlular hesap versin!” diyerek başlayan Özbay,

 

14 Ekim akşam saatlerinde Bartın’ın Amasra ilçesindeki maden ocağında meydana gelen patlamada şu ana kadar 41 maden işçisi hayatını kaybettiğini onlarca emekçinin ise yaralandığını hatırlattı.

 

“HER YIL 2 BİN KİŞİ İŞ CİNAYETLERİ İLE ARAMIZDAN KOPARILIYOR”

 

Yaşanan facia nedeniyle acılarının ve öfkelerinin büyük olduğunu anlatan Özbay, “Ne yazık ki ülkemizde kaza sınırlarını çoktan aşarak adeta seri iş cinayetlerine dönüşen bir tablo ile karşı karşıyayız. Her yıl ortalama 2 bin canımız göz göre göre kapı aralanan iş cinayetleri ile aramızdan koparılmaktadır. 

Sözde iş kazalarında, aslında işçi cinayetlerinde dünyada  ülkemiz en üst sıralardadır. Kaza değil, cinayet diyoruz. Çünkü çalışma yaşamı, özelleştirme, taşeronlaştırma, sendikasızlaştırma, kayıt dışı, güvencesiz, esnek çalıştırma, kuralsızlaştırma gibi emek düşmanı politikalarla bir bataklığa dönüştürülmüştür” şeklinde konuştu.

 

“YAŞANANLARIN NEDENİ KAR HIRSI”

 

Bütün bunların işverenlerin kar hırsı ve emeğin daha fazla sömürüsü için yaşandığını anlatan Özbay, “Bugüne kadar başta Soma, Kozlu, Karadon, Ermenek, Torunlar olmak üzere yüzlerce, binlerce örnek iş cinayetlerinin kaynağında işçilere, emekçilere 19. yüz yılın kölelik koşullarının dayatıldığı bataklığın yattığı fazlası ile ispatlamıştır.  

Bu bataklıkta İşçi Sağlığı ve Güvenliği önlemleri “maliyet”, yeterince denetim yapmak gereksiz olarak   işçiler içinse işverenin kar hırsı –üretim zorlaması hedeflerine ulaşması gereken “köleler” olarak görülmektedir. Yaşanan katliamlar “fıtrat,  kader” denilerek geçiştirilmekte katliamların gerçek sorumluları cezasız kalmakta, yıllarca süren davalarda yargılanan bir kaç kişiye ise adeta ödül gibi cezalar verilmektedir” diye konuştu.

 

“FACİA TÜM YÖNLERİ İLE AYDINLATILSIN, SORUMLULAR HESAP VERSİN”

 

Yıllardır yaşanan her iş cinayetinin üstünün kapatılması, sorumluların açığa çıkarılmamasının yeni katliamlar, yeni acılar olarak döndüğünü anlatan Özbay şunları söyledi: “Amasra’daki acıdan sonra da tüm topluma aynı tablo dayatılmak isteniyor. İktidarın tüm sözcüleri birkaç yıl önce Sayıştay tarafından yapılan denetimler sonucu hazırlanan raporlarda ifade edilen eksiklikleri, kusurları inkâr etmek için adeta birbiri ile yarışıyor.

Amasra’da yaşananlara ilişkin her söz daha geçen hafta TBMM’den geçirilen sansür yasasına dayanarak susturulmak isteniyor. Oysa yapılması gereken bellidir. Tüm iddialar her yönü ile titizlikle araştırılmalı, sorumlular açığa çıkarılıp yargılanmalıdır.

Çalışma hayatını daha fazla kuralsızlaştıran, çalışanları korumasız bırakan emek düşmanı sistem yapısal olarak işçi cinayeti, meslek hastalığı üreten bir sistemdir. Tek çözüm işçi cinayetlerini yaratan emek karşıtı bataklığı kurutmaktan geçmektedir.


ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNDEM haberleri

Yazarlar

Nöbetçi Eczaneler
Arşiv Arama
- -
Anket
© Copyright 2022 Ajans Haberci. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan MeselesiGazetemiz MEİGDER Üyesidir
Meigder