Vatandaş isyanda

Vatandaş isyanda

Yalınayak Mahallesi ile Şevket Sümer Mahallesi arasındaki kirletici sanayi tesislerinin ve hurdacıların çevreye verdiği zarar vatandaşı isyan ettirdi. Mahalle sakinleri, sorunlarına dikkat çekmek için mahallede panel düzenledi. Bir sitenin bahçesinde yapılan panelde, çoğu ruhsatsız olarak çalışan tesislerin mühürlenmesi için belediyelere çağrıda bulunuldu.
Bu haber 2022-10-18 10:31:43 eklenmiş ve 72 kez görüntülenmiştir.

Akdeniz ve Toroslar ilçelerinin kesiştiği noktada bulunan plastik atık yakma fabrikası, çimento fabrikası, geri dönüşüm tesis, hurda deposu gibi işyerlerinin çevreye yaydığı kötü koku, sebep olduğu hava ve görüntü kirliliği aylardır gündemde. Konu tüm belediyelere, bakanlıklara, meclise taşındı ancak ruhsatsız çalışan tesislerle ilgili adım atılamadı. Mahalle sakinleri, sorunlarına dikkat çekmek için bir sitenin bahçesinde düzenlenen panelde bir araya geldi.

 

Panelde çocuklar ve yetişkinler “Kanser olmak istemiyoruz”, “Temiz hava, temiz su, temiz toprak”, “Mersinlerin sağlığıyla oynamayın” yazılı pankartlar açtı.

 

“İNSANLAR ZEHİR SOLUYOR”

 

Mersin Tabip Odası Başkanı Dr. Nasır Nesanır burada yaptığı açıklamada, “Yalınayak bölgesinde mevcut bulunan beton fabrikası, plastik atık yakma ve plastik malzeme üretimi yapan tesisler, kamyon kasası üretimi yapan, atık ve hurda toplama işletmelerinin çoğu ruhsatsız çalışmaktadır.

Bölgede yapılan üretimlerin arasında yurt dışından ithal edilen plastikler yakılarak imha edilmektedir. Atık ithal plastiklerden meyve ve sebzelerde kullanılan plastik kasalar üretilmektedir.

İthal edilen plastik atıklar zehirlidir. Bu zehirli atıklardan üretilen kasalarda taşınan gıdalara da zehir bulaşmaktadır. Burada üretilen eski ve yeni kamyon kasalarının üretiminde kullanılan kumlama ve taşlama yöntemleri, beton santralinin çalışmaları sırasında açığa çıkan atık sular, tozlar ve gürültü, atık hurda tesislerinin çalışmalarından yayılan kötü kokular ve tozlar bölgeyi yaşanmaz hale getirmiştir.

Bu işletmeler konut alanlarının içinde faaliyet göstermektedir. Ruhsatsız olan ve ayrıca mahkemelerce ruhsatları iptal edilen ve insan sağlığının bozulmasına neden olan işletmeleri kapatmalıdır. Bölgede yaşayan insanların zehir solumalarına ve sağlıklarının bozulmasına göz yummamalıdır” dedi.

 

İNGİLTERE’NİN PLASTİK ATIĞI MERSİN’DE YAKILIYOR

 

Mersin Çevre ve Doğa Derneği (MERÇED) Başkanı Sabahat Aslan da bölgedeki plastik yakma tesislerinin İngiltere ve Almanya’dan ithal edilen plastik atıkları burada imha ederek toplumu zehirlediğini dile getirdi.

TEMA Vakfı Temsilcisi Perihan Pazarbaşı, çevre sakinlerine örgütlenme çağışı yaparken Avukat Semra Kabasakal hukuki süreç hakkında bilgi verdi.

Panelin ardından mahalle sakinleri sokak aralarında “Kanser olmak istemiyoruz” şeklinde sloganlar atarak yürüdü.

Haber: Abidin YAĞMUR 


ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNDEM haberleri

Yazarlar

Nöbetçi Eczaneler
Arşiv Arama
- -
Anket
© Copyright 2022 Ajans Haberci. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan MeselesiGazetemiz MEİGDER Üyesidir
Meigder