TARIM VE ORMAN BAKANI KİRİŞCİ, MERSİN'DE

TARIM VE ORMAN BAKANI KİRİŞCİ, MERSİN'DE

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, bir dizi programa katılmak üzere geldiği Mersin'de Akdeniz İhracatçı Birlikleri'nde (AKİB) düzenlenen Tarım Sektör Temsilcileri Toplantısı'na katıldı.
Bu haber 2022-08-13 19:21:19 eklenmiş ve 75 kez görüntülenmiştir.

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, bir dizi programa katılmak üzere geldiği Mersin'de Akdeniz İhracatçı Birlikleri'nde (AKİB) düzenlenen Tarım Sektör Temsilcileri Toplantısı'na katıldı. Toplantıda, Vali Ali Hamza Pehlivan, Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Nihat Pakdil, AK Parti Mersin milletvekilleri Ali Cumhur Taşkın ve Zeynep Gül Yılmaz, Tarım ve Orman İl Müdürü Arif Abalı ile sektör temsilcileri de yer aldı.

 

 

Türkiye'nin üretimde önemli bir yere sahip olduğunu kaydeden Bakan Kirişci, "Türkiye, 2002 yılına göre tarımsal hasılasını artırmış, üretim kabiliyeti itibarıyla dünyada 31'inci sırada olmasına rağmen ürettiği gayrisafi hasılayla 10'uncu sıraya yerleşmiş, Avrupa'da da birinci olan bir ülke. Bu, ülkenin zincir içerisinde yer alan her bir bireyi için iftihar edilecek bir hadisedir. Türkiye'nin üretim kabiliyeti noktasında dünyada saygın bir ülke olduğunu, yerinin küçümsenemeyeceğini vurgulamak istedik" dedi.

 

Türkiye'nin 32 yılda toplam tarım arazisi varlığının yüzde 12'sini kaybettiğini vurgulayan Bakan Kirişci, "Türkiye'de tarım arazisi varlığının yüzde 12'sini biz 32 yılda kaybetmişiz. Toprak zengini değiliz ama toprak kaybediyoruz. O zaman buna bir çekidüzen vermemiz gerekiyor. Yine aynı şekilde mera alanlarını kaybediyoruz. 1989-2002 yılları arasında 140 bin hektar mera alanı kaybettik. Bunun adına kentleşme, bilinçsiz yapılaşma, sanayileşme adına kullanılan alanlar deyin ne derseniz deyin. Neticede bu alanlar gitmiş durumda. Kendi Bakanlığımızın mera ıslahı konusundaki çalışmalarına hız vermesi hususu bizi mutlu etti. Bunu yapmak, gereğini yerine getirmek bizim görevimiz. Biz iktidara geldiğimizde sulanabilir alanın yüzde 55'i sulanabilirken, şimdi bu yüzde 80'lere çıktı. Yüzde 20 gibi bir bölüm kaldı. Bu bölümü de önümüzdeki yıllarda suya kavuşturacağız. 2003'ten bu yana su kaybının ve tüketiminin minimuma indirildiği projeleri uyguluyoruz" diye konuştu.

 

Gıda, tarım, toprak, su, mera konularının bakanlık olarak olmazsa olmazları arasında yer aldığını kaydeden Bakan Kirişci, "Popülist politika peşinde değiliz. Rasyonel makul çözümler üreteceğiz. Bugün hububatta, arpa ve buğdayda 4 milyon 400 bin ton düzeyinde bir stokumuz var. Bu, ülkenin üreticilerinin ürettiğidir. 600 bin tonu önceki yıldan devirdir ama geri kalan 3 milyon 800 bin ton bu ülkenin ürettiği arpadır, buğdaydır. Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) bir Merkez Bankasıdır. Stoklarında mal bulundurursa TMO, kendine ve piyasaya yapılan her türlü operasyonlara karşı gerekli aksiyonları alır. Tıpkı Türk Şekerin şeker piyasasını, Et ve Süt Kurumunun et süt piyasasına müdahalesi gibi" ifadesini kullandı.

Bakan Kirişci, konuşmasının devamında şunları söyledi:

 

"Mülkiyet hakkıyla kullanım hakkını ayıracağız. Kendi arazisinde, işletmesinde eğer 1 yıldan fazla bir faaliyette bulunmazsa biz ona şunu söyleyeceğiz; 'Biz sana rayiç bir kira bedeli ödeyeceğiz.' Orada bu üretimi, bu işi bilen, en yakındaki o köyde yaşayan, o civarda bulunan bu faaliyetleri yürütenlere 'Buyurun, gelin, yapın.' diyeceğiz. Kimse ilgilenmezse dışarıdan birilerinin ilgilenmesini sağlayacağız."


ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNDEM haberleri

Yazarlar

Nöbetçi Eczaneler
Arşiv Arama
- -
Anket
© Copyright 2022 Ajans Haberci. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan MeselesiGazetemiz MEİGDER Üyesidir
Meigder