MESİAD Başkanı Hasan Engin;“Yatırımlar gerçekleştirilmezse tahsisler iptal edilsin”

MESİAD Başkanı Hasan Engin;“Yatırımlar gerçekleştirilmezse tahsisler iptal edilsin”

MESİAD Başkanı Hasan Engin, Tarsus Kıyı Kesimi Turizm Bölgesi Projesi’nde devletten tahsis alan firmaların yatırımlarını gerçekleştirmesi çağrısında bulunarak “Ya yatırımları gerçekleştirsinler ya da tahsisleri iptal edilsin. Bu bölgeye yatırım yapacak yerli ve yabancı birçok firma var” dedi.
Bu haber 2022-05-18 21:10:51 eklenmiş ve 45 kez görüntülenmiştir.

 Mersin Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (MESİAD) Başkanı Hasan Engin, yönetim kurulu üyeleri ile birlikte Tarsus Kıyı Kesimi Turizm Bölgesi’nde incelemelerde bulundu.  Burada basın mensuplarına açıklamada bulunan Başkan Engin, projenin 25 yıllık olduğunu ve ormanı, denizi, dağları ve tüm sahalarıyla Mersin’de bir an önce hayata geçirilmesi gereken en büyük turizm bölgesi projesi olduğunu kaydetti. Tahsis sahibi 6 firmanın bölgeye yatırımlarını bir türlü başlatmadıklarını aktaran Başkan Hasan Engin, söz konusu firmaların ilk başta taşkın korumalarını, yol olmadığını ve buna benzer altyapısal sorunları bahane ederek yatırımları gerçekleştirmediklerini ancak tüm sorunların çözüme kavuşturulmasına rağmen hala bir çivi bile çakılmamasını kabul edilemez bulduklarını söyledi.

HERŞEY TAMAM FAKAT YİNE DE GELMEDİLER”

 

Bölgenin elektrik, arıtma, kanalizasyon, telekomünikasyon gibi olmazsa olmazlarının yapıldığını aktaran MESİAD Başkanı Hasan Engin “15 km otoban kalitesinde yapılan yol hiçbir turizm bölgesinde yok. Elektrik, arıtma, kanalizasyon, altyapı, telekomünikasyon sistemleri yapıldı. Buna rağmen temel dahi atmadılar. ‘Teşvik dediler’, 6. bölge teşvikleri verildi, yine gelmediler. Nedir bunun hikmeti Mersin bir türlü anlayamadı” diye konuştu.

MESİAD OLARAK PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIZ”

 

Tarsus Kıyı Kesimi Turizm bölgesi Projesi’nin 2 bin 500 hektarlık bir alanı kapsayan 12 km’lik kıyı şeridi, tertemiz denizi, yerleşim alanlarının olmadığı bir bölge olduğunu ifade eden Başkan Engin “Sadece burası değil; diğer bölgelerimiz de var. Karboğazı Turizm Bölgemiz var, Kargıcık var, Boğsak var, Aydıncık var, Ovacık gibi turizm bölgelerimiz var. Fakat her ne hikmetse Mersin’de hiçbir turizm bölgemiz açılmadı. Bu bölgede 8 bin yataklı bir tesis yapılması planlanıyor, golf tesisleri, sağlık tesisleri, kültür ve kongre merkezleri olarak düşünülmüş bir proje.  Aslında Mersin kamuoyunun da bu projeye sahip çıkması lazım. Burası Çukurova için bölgesel bir proje. MESİAD olarak biz her zaman bunu kamuoyunun bilgisine sunuyoruz ve duyarlıyız bu konuda. Peşini de bırakmayacağız” ifadelerini kullandı.

“YATIRIMLAR GERÇEKLEŞMEZSE TAHSİSLERİ İPTAL EDİLSİN”

Açıklamanın gerçekleştirildiği şantiye temelinin 2018 yılında yapılan seçimlerden önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından atıldığını hatırlatan Başkan Engin şunları kaydetti: “ Kendileri burayı görmedi, Tarsus’ta attı buranın temelini. Dileriz burayı görür ve sahip çıkar. Bu proje artık Sayın Cumhurbaşkanımızın projesidir. Dileriz burayı yakından inceler ve tahsis sahiplerini buraya bir an önce gönderir ve onlarda yatırımlarına başlarlar. Eğer tahsis sahipleri bu bölgeye gelmezlerse bu bölgeye talipli çok. Yerli ve yabancı firmalardan buranın isteklileri var. Yeter ki tahsis sahipleri ya yapsın ya gelsin ya da tahsisler iptal edilsin. Mersinde de bunu yapabilecek firmalar var. Çünkü böyle planlaması tamamlanmış alan hiçbir yerde yok. Biz Cumhurbaşkanımız, hükümetimiz, yetkililerimiz, muhalefetiyle, milletvekili, valisiyle, belediye başkanları, sivil toplu kuruluşlarıyla bu projeye sahip çıkılsın istiyoruz. Bu proje Mersinin kalkınmasının en büyük anahtarıdır. Bu projeyi kamuoyuna MESİAD olarak duyuruyoruz ve arkasında durmaya devam edeceğiz.”


ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNDEM haberleri

Yazarlar

Nöbetçi Eczaneler
Arşiv Arama
- -
Anket
© Copyright 2022 Ajans Haberci. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan MeselesiGazetemiz MEİGDER Üyesidir
Meigder