SONSES'TV Yayını Ses Getirdi

SONSES'TV Yayını Ses Getirdi

HDP Mersin Milletvekili Dr. Rıdvan Turan, Mersin'de bir krom madenine ait atık havuzun çökmesini TBMM gündemine taşıdı.
Bu haber 2022-01-19 17:45:45 eklenmiş ve 86 kez görüntülenmiştir.

HDP Mersin Milletvekili Dr. Rıdvan Turan, konuyla ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un yanıtlaması için soru önergesi verdi.

Dr. Rıdvan Turan soru önergesinde şunları söyledi: “Mersin’in Toroslar İlçesi’nin Musalı-Darısekisi Şahinpınarı mevkiindeki Deliçay üzerinde 2013’de kurulan MMK Madenciliğe ait krom atık arıtma ve depolama havuzu, toprak seddi, geçen hafta çökmüştür. Zehirli atıklar Deliçay Deresi’ne karışarak Toros Dağları’ndan Akdeniz ilçesini geçerek denize akmaktadır. Görgü tanıkları, toprak seddin çökmesi sonrası atık havuzlarındaki kromların diğer iki havuzu da harekete geçirdiğini ve binlerce ton zehirli kromun Deliçay’a ulaştığını ifade etmektedir. Çökmeyle birlikte atıkların; tarım alanlarına, su kanallarına, Deliçay Deresi’ne ve Akdeniz’e karışması bölgede yaşayan insanları kaygılandırmaktadır. Yaşanan bu olay büyük bir çevre felaketine de sebep olmaktadır.

Diğer yandan Krom Ocağı ve Zenginleştirme Tesisi Kapasite Artışı ve Atık Depolama Alanı Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İnceleme Değerlendirme Komisyonu tarafından 03.10.2013 tarihinde kabul edilmiştir. Ardından faaliyete geçen ve Soma’da 301 madencinin yaşamını yitirmesinden sorumlu Soma Holding bünyesindeki Minsan Madencilik A.Ş. tarafından işletilen tesis daha sonra MMK Madenciliğe devredilmiştir. Ancak işten çıkardığı işçilerin mahkeme tarafından belirlenen tazminatlarını vermemek için şirketin, kâğıt üzerinde isim değişikliğine gittiği iddia edilmektedir.”

Dr. Rıdvan Turan önergesinde şu sorulara yer verdi:

1. Bakanlığınız bugüne kadar MMK madencilik şirketi hakkında hangi denetimleri yapmıştır?  

2. MMK Madenciliğe ait krom atık arıtma ve depolama havuzu, toprak seddi neden çökmüştür? 

3. Toprak seddin çökebileceği nasıl öngörülmemiştir?

4. Bakanlığınız yeterli denetimleri yaptıysa bu felaket göz göre göre nasıl meydana gelmiştir?

5. Arıtma havuzunun çökmesiyle ilgili bir soruşturma başladıysa olayın sorumluları kimlerdir ve haklarında nasıl bir işlem yapılacaktır?

6. Türkiye’de doğal hayatın sürdüğü bölgelerdeki maden sahalarında benzer çevre felaketleri yaşanmasına rağmen Bakanlığınız Mersin’de yaşanan olayda olduğu üzere hangi sebeple ÇED raporunu kabul etmiştir? 

7. Madencilik şirketinin işçilerin tazminatlarını ödememek için kâğıt üzerinde isim değişikliğine gittiği iddiaları doğru mudur? 

8. Deliçay’ın suladığı bölgelerde; toksik krom atıklarına maruziyetin ne ölçüde olduğunun araştırması yapılacak mıdır? 

9. Hasar tespiti planlanmış mıdır ve bunun ekosistem üzerindeki olumsuz etkilerinin değerlendirilmesi ve kamuoyuyla paylaşılması ne zaman olacaktır?

10. Toros Dağları’nda toprak seddi bulunan krom atık havuzları kaç tanedir?

 

Dr. Rıdvan Turan ayrıca bölgedeki tarım alanları, su kaynakları ve canlı hayatın yayılan zehirli kimyasal maddeler sebebiyle zarar gördüğünü belirterek yaşanan çevre felaketinin tüm boyutlarıyla araştırılması sorumluların ortaya çıkarılması ve gerekli önlemlerin alınması amacıyla TBMM Başkanlığı’na bir de araştırma önergesi verdi.


ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNDEM haberleri

Yazarlar

Nöbetçi Eczaneler
Arşiv Arama
- -
Anket
© Copyright 2022 Ajans Haberci. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan MeselesiGazetemiz MEİGDER Üyesidir
Meigder